Ferenc pápa január első napján, a Szent Péter térre néző Apostoli Palota ablakából arra buzdította a világot, hogy az emberiség „merje feltűrni az ingjének az ujját” a béke érdekében.
A Béke 55. Világnapja alkalmából a világ 1,3 milliárd katolikusának vezetője, Ferenc pápa Angelus-beszédében az erőszak leállítására buzdította a világot, és azt mondta a vatikáni Szent Péter téren összegyűlt embereknek, hogy tartsák meg a békét gondolataik előterében.
Ferenc pápa legfőbb üzenete a béke megteremtésének a fontossága, amire az egész világnak szüksége van. Ennek elérésének a kiindulópontjai pedig mi emberek vagyunk. Előszőr nekünk, saját magunkban kell békére lelnünk, aztán otthonainkban kell békét teremtenünk ahhoz, hogy ezt át tudjuk adni környezetünknek. A béke elérésének az útját, pedig konkrét tettekkel kell kikövezni, ami a világ szemében apró gesztusokban nyilvánul meg, mint például a legsérülékenyebbek odafigyelésében, embertársaink tetteinek megbocsátásában, és az igazságszolgáltatás előmozdításában.
Ennek elengedhetetlen feltétele pedig nem más, mint az emberiség konstruktív világszemlélete. Amikor a mai világ társadalmának úgy tűnik gyakran okoz gondot a konstruktív gondolkodás, és az emberek inkább hajlamosak a negatív dolgokat kiemelni, nem csoda, hogy ebből előbb utóbb depresszió születik, mely napjainkban, mint népbetegség igen elterjedt már az egészen fiatal generációk körében is.
Ferenc pápa felszólítja az embereket, hogy a világnak, és az Egyháznak is olyan emberekre van szüksége, akik nem a rosszat állítják középpontba, ami széthúzást eredményez a nemzetek között. Olyan emberekké kell válnunk, akik meglátják a jót, azokat az élettől kapott apró csodákat, amelyek összekovácsolják az emberiséget.
„Az Egyház anya, az Egyház nő…”
A Szent Péter-bazilikában, a Szűz Anya tiszteletére tartott szombati misén, Ferenc pápa kiemelte a nők elleni erőszak kiemelkedő jelenlétét a világban. A nőket ért bántalmazást, pedig Istennel szembeni sértésnek nevezte. Egyházunkat az anyákhoz és a nőkhöz hasonlította. Az anyák azok, akik életet adnak, a nők pedig „megtartják” ezt a világot. Ezért Ferenc pápa megkér mindenkit arra, hogy mindannyian szenteljünk nagyobb figyelmet, tiszteletet, és tegyünk nagyobb erőfeszítéseket az anyák előmozdítására, és a nők védelmére.
Pontot kell tenni a nők bántalmazásának ügyére, hiszen ez az embertelen cselekedet mélyen bántja, és sérti Istent, aki szeretete jeléül kiválasztott egy nőt, egy nő által lett emberré, és jött el közénk a világba.
„Bizonytalan nehéz idők…”
Ferenc pápa kiemelte a világjárvány súlyosságát, és hogy a társadalomnak még mindig szembe kell néznie ennek a helyzetnek a következményeivel. Kiemelte, világunk még mindig bizonytalan és nehéz időket kell átélnie a világjárvány miatt. Ezért még mindig nagyon sokan félnek a jövőtől, a gazdasági egyenlőtlenségtől, a migráció körülötti bizonytalanságtól, az ökológiai válságból fakadó veszélyektől, a társadalmi problémáktól.
Ferenc pápa felszólította a világ vezetőit, hogy ideje lenne olyan gazdasági politikát kidolgozni, amely inkább az oktatásra fordítja a közpénzeket és úgy fogalmaz:
„Egy ország akkor fejlődik, ha kulturális összetevői: a népi, az egyetemi, az ifjúsági, a művészeti és a technikai kultúra, a gazdaság kultúrája, a családi és a média kultúrája konstruktív párbeszédet folytatnak egymással.”
Ezért új kulturális paradigmát kell kovácsolni „egy globális oktatási paktumon keresztül a jövő nemzedékei számára és a jövő nemzedékeivel együtt (…), amely a családokat, közösségeket, iskolákat, egyetemeket, intézményeket, vallásokat, kormányokat és az egész emberi családot elkötelezi annak érdekében, hogy érett embereket képezzenek.”
Az oktatás és a tanítás egy olyan civil társadalmat alapoz meg, amely képes reményt, jólétet, és társadalmi fejlődést létrehozni a jövő generációjának.
Erre van pedig most a legnagyobb szükség, egy békésebb, boldogabb, elfogadóbb, összetartóbb világ megteremtéséhez.
Szerző: Nagy-Czumbil Zsuzsanna, III éves doktorandusz hallgató
Fotó: https://www.thelocal.it/wp-content/uploads/2022/01/000_9VF72E.jpg
Felhasznált források: