A Vallás, Kultúra, Társadalom Doktori Iskola keretében 2023. február 28-án sikeresen védte meg a Biblikus megalapozottságú lelkipásztorkodás c. habilitációs dolgozatát dr. Thorday Attila a szegedi Gál Ferenc Egyetem főiskolai tanára.
A Romániában érvényben levő habilitációs eljárásrend értelmében a habilitációs dolgozat a jelölt kutatási tevékenységét kell hogy bemutassa, különös tekintettel a doktori disszertációjának megvédése utáni kutatásokra és egyéb tudományos tevékenységekre.
Az Erasmus+ Teaching Mobility program keretében 2022. április 11-15 között Kolozsváron tartózkodva előadássorozatot tartott és az itt tartózkodása során merült fel a habilitáció gondolata. Ezt követően az ötletet tett követte és a habilitáció szándékával megkereste a Vallás, Kultúra, Társadalom Doktori Iskolánkat. Egy illetékes bizottság ellenőrizte a habilitációs eljárás beindításához szükséges elvárásrendszer teljesülését. A bizottság megállapította, hogy a Tanügyminisztérium Címeket, Diplomákat és Egyetemi Bizonyítványokat Hitelesítő Nemzeti Tanácsának Teológiai Bizottsága által előírt önértékelésben minimálisan elvért 608 pontból Thorday Attila 1094,8 pontot teljesített, és ezzel alkalmassá tette magát arra, hogy a habilitációs védésre előállhasson.
A Tanügyminisztérium jóváhagyta a doktoriskolánk javaslataként felterjesztett összesen 5 tagból (3 rendes és 2 póttag) álló habilitációs bizottságot. Így 2023. február 28-án sor kerülhetett a Biblikus megalapozottságú lelkipásztorkodás c. habilitációs dolgozat megvédésére a Dr. Holló László egyetemi tanár, a doktoriskola elnöke által vezetett habilitációs bizottság és – mivel nyilvános védésről van szó – a megjelentek előtt.
A bizottság tagjai:
Dr. Kránitz Mihály egyetemi tanár a PPKE-ről,
Dr. Puskás Attila egyetemi tanár a PPKE-ről,
Dr. Zamfir Emilia-Corina egyetemi tanár a BBTE-ről
A kandidátus kiváló dolgozatában elegyedett az elméleti és a gyakorlati teológia kölcsönhatása.
Ami a dolgozat felépítését illeti, az első részben a szentírástudomány területén végzett kutatási eredményeit mutatta be, valamint a szövegértelmezési módszerek segítségével elért eredményeimről számolt be a vonatkozó publikációi ismertetése által.
A második részben az oktatói és nevelői tevékenységét összegezte, míg a harmadik fejezetet a gyakorlati cselekvés teológiájának szentelte, bemutatva a társadalomért végzett szerteágazó munkája színtereit.
A Vallás, Kultúra, Társadalom Doktori Iskola munkaközössége a továbbiakban is kíván egészséget és kiváló kutatási eredményeket.