Beszámoló Elisabeth Lukas előadásáról a Linzi Katolikus Egyetemen
A Vallás, Kultúra és Társadalom Doktori Iskola doktorandusz hallgatójaként Erasmus+ tanulmányi mobilitás által van lehetőségem bekapcsolódni a Linzi Katolikus Magánegyetem diákjainak életébe. Ennek kertében ért a megtiszteltetés, hogy 2024. január 18-án részt vehettem Dr. Elisabeth Lukas “Megküzdés a mulandósággal” című előadásán, amelyet Dr. Csiszár Klára egyetemi professzor, dékánasszony meghívását elfogadva vendégelőadóként adott a Linzi egyetemen.
Elisabeth Lukas előadását áthatotta személyének belső elevensége, élettapasztalatokban megérlelt szakmai ismeretei és az a lelkesedés, amely őt fiatal kutatóévei alatt is jellemezhette. Az idős előadó jelenlétével, valamint az általa megosztott személyes példákkal megtestesítette azt, amit tanított: milyen egy értelmes életre visszatekinteni és általa a mulandóság tudatával megbékélni.
Az előadó Viktor Frankl alapvető tézisének bemutatásával kezdte előadását: Frankl elmélete szerint az értelem megtalálása a teljes élet egyik sarokköve, még a negatív életesemények, megváltoztathatatlan körülmények ellenére is. Ez a megközelítés, képezte az alapját a mulandósággal való megküzdés c. előadásában vizsgált témáknak. Lukas megkérdőjelezte a hagyományos felfogást az idő folyásáról, hogy az idő csak a múltból a jelenbe majd a jövőbe áramlik. Filozófiai elméletében Frankl-re alapozva, azzal érvelt, hogy minden a lehetőségekkel, azaz a jövővel kezdődik, a jelen az a valóság amikor a több jövőbeli értelemlehetőségből egyet megvalósítva valósággá tesszük azt, a már megvalósult értelemlehetőség múlttá válik, ezáltal megváltoztathatatlanul örök marad, az identitásuk részévé válik.
A múlandósággal való megbirkózás kihívásával kapcsolatban hangsúlyozta a múlthoz való hozzáállás megválasztásának fontosságát. A haldoklók kíséréskor az éltre való visszatekintés folyamatát a hegycsúcsok és a völgyek metaforájával szemléltette. Kiemelte, hogy először az életünk csúcsait, fénypontokat, a pozitív életeseményeket érdemes feltérképezni, ezekre együtt rátekinteni. Ezután foglalkozhatunk az életünk negatív aspektusaival, a völgyekkel, a kísérésben ezek kezelése a bűnbánat, megbocsátás és megbékélés révén történik. Arra bátorította az embereket, hogy folyamatosan tegyék fel maguknak a kérdést, hogy mi az életük értelme, és ez a kérdés az egész életút során alkalmazható. Buzdította hallgatóságot, hogy érdemes törekedni arra, hogy az életünk véges ideje alatt a jó lehetőségeket válasszuk, hogy visszatekintve ezek a megvalósult értelemlehetőségek legyenek túlsúlyban.
Pál-Jakab (Dani) Orsolya
III. éves PhD hallgató
Kapcsolódó forrás:
Viktoria Puchner: Elisabeth Lukas zu gast in der vorlesung “pastoral der lebensübergänge.
https://ku-linz.at/universitaet/aktuelles/detail/elisabeth-lukas-zu-gast-in-der-vorlesung-pastoral-der-lebensuebergaenge (2024. 02. 06.)
Képek: Josef Wallner és a Linzi Katolikus Egyetem Pasztorális Teológiai Intézetének képei