Experiența Bisericii Mondiale și crearea de parteneriate în Filipine

Pentru a acumula experiență și a construi parteneriate cu Biserica universală, doi lectori ai școlii doctorale a Facultății de Teologie Romano-Catolică a Universității Babeș-Bolyai, Klára Csiszár și János Vik, au vizitat Filipine în perioada 7-14 aprilie 2023. Scurta vizită în Filipine s-a limitat la capitala Manila și la orașul Tagaytay, aflat la aproximativ 60 km distanță. În timpul șederii de o săptămână, au fost vizitate patru instituții de învățământ superior catolice, dintre care primele trei au propriile școli doctorale catolice: Universitatea Catolică Sfântul Toma de Aquino (UST), universitatea privată Ateneo de Manila (AdMU), condusă de iezuiți, Institutul de Studii Misionare asupra Cuvântului Divin (DWIMS), condus de iezuiți, și Institutul de Viață Consacrată din Asia (ICLA).